Piec wapienny

Jesteśmy producentem szybowych pieców wapiennych od przeszło 60 lat. Piec wapienny to urządzenie, w którym wskutek reakcji kalcynacji produkowane jest niskoreaktywne wapno palone. Drugim produktem jest gaz, który w zależności od technologii, w ilości około 32÷40% zawiera dwutlenek węgla (CO2). Paliwem stosowanym do wytworzenia i utrzymania temperatury procesu kalcynacji w naszych piecach jest zarówno koks jak i antracyt. Oferujemy zarówno piece podciśnieniowe jak i nadciśnieniowe. Urządzenia te są powszechnie stosowane w zakładach wapienniczych, chemicznych oraz cukrowniach. Dostarczamy i montujemy kompletne urządzenia wraz z podestami obsługowymi, wymurówką, elementami automatyki i sterowania. Posiadamy także nasze indywidualne rozwiązanie szybowego pieca wapiennego opalanego paliwem gazowym.

System załadunku pieca

Przygotowana wcześniej mieszanka kamienia wapiennego i koksu/antracytu zostaje załadowana do kubła celem przetransportowania do górnej części pieca. Skip jest konstrukcją wykonaną z profili stalowych służących jako trasa dla kubła z mieszanką wsadową. Na trasie skipu rozmieszczone są czujniki sygnalizujące położenie kubła w czasie przemieszczania. Wykorzystywane są także do zmiany prędkości poruszania się kubła, która jest redukowana w dolnej i górnej części skipu. Nasza wciągarka posiada układ dwulinowy, dzięki czemu zabezpieczamy kubeł przed niekontrolowanym uszkodzeniem spowodowanym zerwaniem liny. Wciągarka posiada dodatkowe zabezpieczenie w postaci enkodera zliczającego liczbę obrotów silnika i przez to monitorującego aktualne położenie kubła. Wielkość skipu, kubła oraz wciągarki dobierana jest w zależności od projektowanej wydajności pieca wapiennego. Całość procesu sterowana jest przez komputer centralny, który otrzymując informację o poziomie wypełnienia pieca mieszanką wsadową aktywuje cykl ładowania pieca.

Górne zamknięcie

Stosowane przez nas rozwiązanie zasypu pieca szybowego pracuje w wielu piecach wapiennych od kilkudziesięciu lat. Stosowane jest zarówno w piecach nadciśnieniowych jak i podciśnieniowych. Jest to urządzenie wyposażone w górną klapę doszczelniającą oraz stożek pełniący jednocześnie funkcję oddzielenia atmosfery panującej w piecu od otoczenia jak i elementu rozprowadzającego wapno w szybie pieca w odpowiedni sposób. Po otwarciu górnej klapy mieszanka wprowadzana jest do komory załadowczej górnego zamknięcia. Zamknięcie klapy powoduje uszczelnienie górnej części pieca co pozwala na uruchomienie obracarki, która w każdym cyklu załadunku pieca przesuwa wsad w taki sposób, aby po otwarciu stożka wyładować mieszankę w innej części szybu pieca. Dzięki temu zagwarantowane jest odpowiednie rozłożenie mieszanki do procesu kalcynacji. Górne zamknięcie posiada tryb normalnej pracy i tryb załadunku. W trybie wstępnego załadunku pieca komora załadowcza górnego zamknięcia wraz ze stożkiem opada do wnętrza szybu pieca, aby zapobiec uszkadzaniu wymurówki pieca. Nasze rozwiązanie umożliwia sterowanie górnym zamknięciem zarówno w trybie automatycznym jak i manualnym. Zainstalowane czujniki monitorują w sposób ciągły położenie wszystkich elementów i odpowiednie napięcie liny. Sterowanie klapą górną oraz stożkiem odbywa się z wykorzystaniem agregatu hydraulicznego, który dostarczany jest wraz z urządzeniem.

System uciągania wapna z szybu pieca

W dolnej części komory procesowej pieca wapiennego tuż nad zbiornikiem magazynowym wapna zainstalowany jest krzyżak rozdzielczy z wibratorami uciągowymi. W tej części pieca realizowany jest proces uciągania wapna z szybu pieca. Produkowane przez nas wibratory uciągowe to sprawdzone od lat rozwiązanie bazujące na wykorzystaniu napędów wibracyjnych. Liczba wibratorów zależy od pojemności pieca wapiennego. Regulacja wydajności każdego z wibratorów odbywa się poprzez zmianę częstotliwości wibracji. Dzięki temu możliwe jest modulowanie prędkością przemieszczania się wsadu w poszczególnych częściach przekroju poziomego pieca. Jest to bardzo przydatne w sytuacji, gdy strefa wypału w piecu nie jest równomiernie rozłożona i wymagane są działania korygujące. Każdy z wibratorów posiada właz rewizyjny służący do monitorowania poprawności działania urządzenia a także procesu uciągania wapna. Opcjonalnie montowane są sygnalizatory strugi, które monitorują przepływ wapna przez każdy z wibratorów.

Instalacja podawania powietrza do pieca

Ponieważ większość produkowanych przez nas pieców wapiennych to urządzenia nadciśnieniowe opracowaliśmy własny system dystrybucji powietrza do komory procesowej pieca. Jest on odpowiedzialny za transport oraz odpowiednie rozprowadzenie powietrza procesowego oraz chłodzącego w przekroju komory pieca. Nadciśnienie w piecu generowane jest poprzez wentylator sterowany za pomocą falownika, dzięki czemu zadajemy oraz utrzymujemy pożądaną wartość ciśnienia. Rurociąg powietrza transportuje medium do stożka rozdzielczego zainstalowanego na krzyżaku rozdzielającym wapno.

Zbiornik podpiecowy

Każdy z naszych pieców jest standardowo wyposażony w zbiornik podpiecowy wapna palonego. Jego pojemność zapewnia bufor wapna w przypadku krótkich prac remontowych urządzeń zainstalowanych w dalszej części ciągu technologicznego. Pozwala on także na czasowe zwiększenie lub zmniejszenie wydajności pieca. Zbiornik wyposażony jest w czujniki radarowe mierzące poziom napełnienia zbiornika. Zainstalowany właz rewizyjny pozwala na przeprowadzanie inspekcji i prac w trakcie postoju pieca.

System śluzowy (uciąg wapna)

Dla zapewnienia odpowiedniego procesu dozowania wapna palonego stosujemy nasze sprawdzone rozwiązanie zwane uciągiem wapna. Urządzanie występuje w wersji dwu lub trzyklapowej w zależności tego czy planowany jest także transport wapna poza główny ciąg technologiczny. Klapy sterowane są za pomocą agregatu hydraulicznego, który dostarczany jest wraz z urządzeniem. Oprócz dozowania uciąg wapna ma za zadanie także doszczelnienie dolnej części pieca co w przypadku pieców nadciśnieniowych ma istotne znaczenie z uwagi na bezpieczeństwo pracy. Podajnik posuwisto-zwrotny zainstalowany w górnej części uciągu wapna odpowiada za dozowanie wapna do komory pośredniej uciągu. Urządzenie standardowo wyposażone jest w czujniki sygnalizujące błędy w pracy poszczególnych elementów oraz pozycję otwarcia lub zamknięcia każdej ze śluz.