WAPNO – Produkcja mleka wapiennego
Podczas produkcji cukru z buraków cukrowych lub z trzciny cukrowej pozyskiwany jest sok surowy, który zawiera różne składniki organiczne i nieorganiczne mogące zakłócać późniejszą realizację procesu produkcji. Te substancje niecukrowe muszą zostać usunięte z soku rzadkiego i do tego stosuje się mleko wapienne, które powoduje wytrącanie tych zanieczyszczeń. W zależności od aktualnego zapotrzebowania cukrowni odpowiednia porcja wypalonego kamienia wapiennego z pieca wapiennego trafia do lasownicy – czyli do bębna obrotowego, w którym zachodzi proces jego gaszenia czyli produkcji mleka wapiennego. Wymagane parametry mleka oczyszczonego: gęstość 20 ÷ 24 Be (Baume), temp. do 80°C.
Lasownica separacyjna
Lasownica to zagregowany zespół urządzeń tj.: bęben do gaszenia wapna, gracowy oddzielacz grysu i mieszadło owalne do magazynowanie mleka brudnego oraz kompletu pomp podających mleko na baterię hydrocyklonów, które są ostatnim stopniem jego oczyszczania. Oczyszczone mleko kierowane jest do mieszadła owalnego mleka czystego, gdzie jest intensywnie mieszane.
Głównym elementem lasownicy jest bęben, w którym zachodzi proces lasowania wapna. Wapno podawane jest przez lej zasypowy i poprzez ślimak trafia do bębna. Ciecz do lasowania jest podawana do bębna przewodem rurowym, a wnętrze bębna jest uzbrojone w elementy transportujące masę do wylotu w kierunku sit. Drobne części są wydalane wraz z mlekiem w sposób ciągły poprzez:
- sito z blachy perforowanej (otwory Ø15 mm),
- sito szczelinowe (szczeliny 3 – 5 mm),
- wyrzutnik niedopałów z siłownikiem i agregatem hydraulicznym,
- koryto oddzielacza grysu, które łączy się z dolną częścią obudowy komory wylotowej (separuje kryształki piasku poniżej 3 mm).
Osad z mleka jest przesuwany wygarniaczami w kierunku koryta oddzielacza grysu. Dla ułatwienia procesów segregacji, do oddzielacza grysu podaje się spryskiwaczem wodę. Popłuczyny zawracane są do procesu lasowania. Oczyszczone mleko wapienne spływa do mieszadła owalnego mleka oczyszczonego (mieszaki napędzane są motoreduktorami). Z mieszadła owalnego mleko jest przepompowane do dalszego przerobu na stację defeko-saturacji.
Opary z lasownicy są usuwane przez komin grawitacyjny. Sita są spłukiwane wodą, podawaną przez instalację wodną.
ŚFUP jest producentem kompletnej instalacji do produkcji mleka wapiennego w cukrowniach.